Blue, Red & Turquois
Features
Latin for 'invincible', Invicta watches are known for their quality and beautiful design. Founded in Switzerland in 1837, this brand is now recognized as offering Swiss quality at a reasonable price.
The sporty Activa line by Invicta is sure to keep pace with your active lifestyle. This particular design features:
- Black digital face with blue numerals
- Digital quartz movement
- Rectangular case with mineral crystal
- Buckle strap
- Screw-down stainless steel case back
- Unisex styling
- Water Resistance to 30 meters
Shipping Note: Shipping to Alaska, Hawaii, PO Boxes and APO addresses not available for this item
Warranty: 1 Year Invicta
Specs
| Case Color/Material: | Blue Plastic |
| Strap Color/Material: | Blue, Red & Turquois Plastic |
| Bezel Color: | Red |
| Case Width: | 45 mm |
| Case Height: | 46 mm |
| Case Thickness: | 13 mm |
| Weight: | 47 grams |
| Strap Width: | 20 mm |
| Strap Length: | 9.25 inches |
| Country of Origin: | China |
In the Box:
(1) Activa AA400-012 Digital Blue, Red & Turquois Plastic Sport Watch
Specs
| Case Color/Material: | Blue Plastic |
| Strap Color/Material: | Blue, Red & Turquois Plastic |
| Bezel Color: | Red |
| Case Width: | 45 mm |
| Case Height: | 46 mm |
| Case Thickness: | 13 mm |
| Weight: | 47 grams |
| Strap Width: | 20 mm |
| Strap Length: | 9.25 inches |
| Country of Origin: | China |
In the Box:
(1) Activa AA400-012 Digital Blue, Red & Turquois Plastic Sport Watch
Sales Stats
- Speed to First Woot:
- 2h 3m 44.221s
Purchaser Experience
Purchaser Seniority
Quantity Breakdown
Percentage of Sales Per Hour
| 12 | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 |
|---|
Percentage of Sales Per Day
| Mon | Tue | Wed | Thu | Fri | Sat | Sun |
|---|
Woots by State
Best sellers
-
$799–$1399(2 or 4 Cables) Anker 60W USB-C Fast Charging Cable (6 Feet) -
$499 $15.98 Reference PriceSave: $10.99 (69%)(16 PACK) Rayovac AA Fusion Premium Alkaline Batteries -
$599 $11.99 Reference PriceSave: $6.00 (50%)ThermoMaven ProfessionaI Meat Thermometer Digital -
$999 $19.98 Reference PriceSave: $9.99 (50%)(24 PACK) Energizer MAX AAA Alkaline Batteries