Yellow, Black & Charcoal
Features
Latin for 'invincible', Invicta watches are known for their quality and beautiful design. Founded in Switzerland in 1837, this brand is now recognized as offering Swiss quality at a reasonable price.
The sporty Activa line by Invicta is sure to keep pace with your active lifestyle. This particular design features:
- Black digital face with yellow numerals
- Digital quartz movement
- Rectangular case with mineral crystal
- Buckle strap
- Screw-down stainless steel case back
- Unisex styling
- Water Resistance to 30 meters
Shipping Note: Shipping to Alaska, Hawaii, PO Boxes and APO addresses not available for this item
Warranty: 1 Year Invicta
Specs
| Case Color/Material: | Yellow Plastic |
| Strap Color/Material: | Yellow, Black & Charcoal Plastic |
| Bezel Color: | Charcoal |
| Case Width: | 45 mm |
| Case Height: | 46 mm |
| Case Thickness: | 13 mm |
| Weight: | 47 grams |
| Strap Width: | 20 mm |
| Strap Length: | 9.25 inches |
| Country of Origin: | China |
In the Box:
(1) Activa AA400-014 Digital Yellow, Black & Charcoal Plastic Sport Watch
Specs
| Case Color/Material: | Yellow Plastic |
| Strap Color/Material: | Yellow, Black & Charcoal Plastic |
| Bezel Color: | Charcoal |
| Case Width: | 45 mm |
| Case Height: | 46 mm |
| Case Thickness: | 13 mm |
| Weight: | 47 grams |
| Strap Width: | 20 mm |
| Strap Length: | 9.25 inches |
| Country of Origin: | China |
In the Box:
(1) Activa AA400-014 Digital Yellow, Black & Charcoal Plastic Sport Watch
Sales Stats
- Speed to First Woot:
- 1h 26m 23.770s
Purchaser Experience
Purchaser Seniority
Quantity Breakdown
Percentage of Sales Per Hour
| 12 | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 |
|---|
Percentage of Sales Per Day
| Mon | Tue | Wed | Thu | Fri | Sat | Sun |
|---|
Woots by State
Best sellers
-
$499–$899Amazon Essentials Mens VNeck Undershirt 6Pk -
$1699 $34.99 Reference PriceSave: $18.00 (51%)Legendary Whitetails Mens Long Sleeve Button Shirt -
$999 $19.98 Reference PriceSave: $9.99 (50%)(24 PACK) Energizer MAX AAA Alkaline Batteries -
$2499 $35.89 Reference PriceSave: $10.90 (30%)HP 67XL Black High-Yield Ink Cartridge