Features
Sparkling diamonds line the hours of this luxury Akribos XXIV watch. A reliable automatic movement makes this watch an example of timeless elegance.
- Date, GMT and day of the week subdials
- Automatic movement
- Genuine leather band
- 9 diamond hour markers
Shipping Note: Shipping to APO, Military and PO Box addresses not available for this item
Warranty: 2 year Manufacturer
Specs
| Specifications | |
|---|---|
| Movement: | Automatic |
| Dial Window Material: | Krysterna crystal |
| Case Material: | Stainless steel |
| Case Diameter: | 44.5 mm |
| Case Thickness: | 13.5 mm |
| Clasp: | Tang buckle |
| Band Material: | Genuine leather |
| Band Width: | 22 mm |
| Band Length: | Up to 8.5" |
| Case Back: | Screw-down exhibition |
| Bezel: | Stainless Steel |
| Crown: | Push/pull |
| Calendar: | Day at 9:00 & Date at 3:00 |
| Water Resistance: | 50 meters/165 feet |
| Origin: | Hong Kong |
In the Box:
(1) Unisex Classique Diamond Automatic Fashion Strap Watch
Specs
| Specifications | |
|---|---|
| Movement: | Automatic |
| Dial Window Material: | Krysterna crystal |
| Case Material: | Stainless steel |
| Case Diameter: | 44.5 mm |
| Case Thickness: | 13.5 mm |
| Clasp: | Tang buckle |
| Band Material: | Genuine leather |
| Band Width: | 22 mm |
| Band Length: | Up to 8.5" |
| Case Back: | Screw-down exhibition |
| Bezel: | Stainless Steel |
| Crown: | Push/pull |
| Calendar: | Day at 9:00 & Date at 3:00 |
| Water Resistance: | 50 meters/165 feet |
| Origin: | Hong Kong |
In the Box:
(1) Unisex Classique Diamond Automatic Fashion Strap Watch
Sales Stats
- Speed to First Woot:
- 8h 1m 0.996s
Purchaser Experience
Purchaser Seniority
Quantity Breakdown
Percentage of Sales Per Hour
| 12 | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 |
|---|
Percentage of Sales Per Day
| Mon | Tue | Wed | Thu | Fri | Sat | Sun |
|---|
Woots by State
Best sellers
-
$836 $20.99 Reference PriceSave: $12.63 (60%)Microtouch Titanium Trim Hair Cutter -
$999 $19.98 Reference PriceSave: $9.99 (50%)(24 PACK) Energizer MAX AAA Alkaline Batteries -
$1999 $39.98 Reference PriceSave: $19.99 (50%)(48 Batteries) Energizer MAX AA Alkaline Batteries -
$1699 $39.99 Reference PriceSave: $23.00 (58%)(NEW) 2-PACK Motorola T110 Talkabout Radios, 16 Mile Range