Features
This classy Akribos XXIV men's watch features a glossy gradient dial with three chronograph subdials and a date window for excellent timekeeping functionality.
- Second, 60 second & 12 hour timer subdials
- Quartz movement
- Water resistant up to 100 feet
Shipping Note: Shipping to APO, Military and PO Box addresses not available for this item
Warranty: 2 year Manufacturer
Specs
| Specifications | |
|---|---|
| Movement: | Quartz |
| Dial Window Material: | Mineral crystal |
| Case Material: | Stainless steel |
| Case Diameter: | 48 mm |
| Case Thickness: | 12 mm |
| Clasp: | Tang buckle |
| Band Material: | Genuine leather |
| Band Width: | 26 mm |
| Band Length: | Up to 9" |
| Case Back: | Screw-down |
| Bezel: | Stainless Steel |
| Crown: | Push/pull |
| Calendar: | Date at 4:00 |
| Water Resistance: | 30 meters/100 feet |
| Origin: | Hong Kong |
In the Box:
(1) Men's Arabic Numeral Gradient Dial Genuine Leather Strap Watch
Specs
| Specifications | |
|---|---|
| Movement: | Quartz |
| Dial Window Material: | Mineral crystal |
| Case Material: | Stainless steel |
| Case Diameter: | 48 mm |
| Case Thickness: | 12 mm |
| Clasp: | Tang buckle |
| Band Material: | Genuine leather |
| Band Width: | 26 mm |
| Band Length: | Up to 9" |
| Case Back: | Screw-down |
| Bezel: | Stainless Steel |
| Crown: | Push/pull |
| Calendar: | Date at 4:00 |
| Water Resistance: | 30 meters/100 feet |
| Origin: | Hong Kong |
In the Box:
(1) Men's Arabic Numeral Gradient Dial Genuine Leather Strap Watch
Best sellers
-
$499–$899Amazon Essentials Mens VNeck Undershirt 6Pk -
$999 $19.98 Reference PriceSave: $9.99 (50%)(24 PACK) Energizer MAX AAA Alkaline Batteries -
$699 $12.99 Reference PriceSave: $6.00 (46%)Amazon Basics Washcloths 12pk Platinum -
$499 $16.99 Reference PriceSave: $12.00 (71%)(8 PACK) Energizer MAX D Alkaline Batteries