Features
The brand name CHARMEX OF SWITZERLAND® has for decades been a synonym for bespoke Swiss Made watches. Superb engineering and the use of choice materials only are a treasured legacy born out of a long tradition of craftsmanship.
- Stainless steel
- Water resistant up to 100 feet
- Made in Switzerland
- Quartz movement
Shipping Note: Shipping to APO, Military and PO Box addresses not available for this item
Warranty: 1 year Manufacturer
Specs
| Specifications | |
|---|---|
| Movement: | Quartz |
| Dial Window Material: | Sapphire crystal |
| Case Material: | Stainless steel |
| Case Diameter: | 43 mm |
| Case Thickness: | 11.45 mm |
| Clasp: | Deployant |
| Band Material: | Stainless steel |
| Band Width: | 22 mm |
| Band Length: | Up to 8.5" |
| Case Back: | Screw-down |
| Bezel: | Stainless Steel |
| Bezel Function: | Stationary |
| Crown: | Push/pull |
| Calendar: | Date display at 6:00 |
| Water Resistance: | 30 meters/100 feet |
| Origin: | Switzerland |
In the Box:
(1) Charmex 1961 Zermatt Retrograde
Specs
| Specifications | |
|---|---|
| Movement: | Quartz |
| Dial Window Material: | Sapphire crystal |
| Case Material: | Stainless steel |
| Case Diameter: | 43 mm |
| Case Thickness: | 11.45 mm |
| Clasp: | Deployant |
| Band Material: | Stainless steel |
| Band Width: | 22 mm |
| Band Length: | Up to 8.5" |
| Case Back: | Screw-down |
| Bezel: | Stainless Steel |
| Bezel Function: | Stationary |
| Crown: | Push/pull |
| Calendar: | Date display at 6:00 |
| Water Resistance: | 30 meters/100 feet |
| Origin: | Switzerland |
In the Box:
(1) Charmex 1961 Zermatt Retrograde
Best sellers
-
$2299 $49.99 Reference PriceSave: $27.00 (54%)(NEW) Amazon Fire TV Stick 4K (2nd Gen) (2023) -
$1899Magic: The Gathering, Avatar: The Last Airbender Beginner Box -
$3499 $85.00 Reference PriceSave: $50.01 (59%)Calvin Klein Eternity Cologne EDT Spray 3.4 Oz -
$8999 RefurbishedNinja Crispi 5-in-1 Portable Glass Air Fryer