Features
Simply stated, DKNY is the energy and spirit of New York. International, eclectic, fun, fast, and real. DKNY addresses the real-life needs of people everywhere, from work to weekend, jeans to evening. Both fashionable and friendly, DKNY consistently delivers its unique mix of style around the world.
- Rose gold stainless steel bezel with brown dial
- Stainless steel case and bracelet
- Bezel encrusted with CZs
- Scratch resistant mineral crystal
- Rose gold hands and indices
- Quartz movement
- Water resistant to 50 meters
Shipping Note: Shipping to APO, Military and PO Box addresses not available for this item
Warranty: 1 Year DKNY
Specs
| Case Material | Stainless Steel |
| Case Diameter | 32 mm |
| Case Thickness | 18 mm |
| Crystal Material | Mineral |
| Band Material | Stainless Steel |
| Band Length | 7" |
| Clasp | Fold-Over |
| Bezel Material | Stainless Steel |
| Movement | Quartz |
| Water Resistance | 50 meters |
In the box:
(1) DKNY NY8479 Ladies Essentials and Glitz Silver Watch
Specs
| Case Material | Stainless Steel |
| Case Diameter | 32 mm |
| Case Thickness | 18 mm |
| Crystal Material | Mineral |
| Band Material | Stainless Steel |
| Band Length | 7" |
| Clasp | Fold-Over |
| Bezel Material | Stainless Steel |
| Movement | Quartz |
| Water Resistance | 50 meters |
In the box:
(1) DKNY NY8479 Ladies Essentials and Glitz Silver Watch
Sales Stats
- Speed to First Woot:
- 2d 2h 39m 31.884s
Purchaser Experience
Purchaser Seniority
Quantity Breakdown
Percentage of Sales Per Hour
| 12 | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 |
|---|
Woots by State
Best sellers
-
$1999 $60.00 Reference PriceSave: $40.01 (67%)Vans Unisex Hylane Shoe -
$699 $19.90 Reference PriceSave: $12.91 (65%)Amazon Essentials Men's Mock Sweatshirt -
$1499 $49.99 Reference PriceSave: $35.00 (70%)SLEEPLUX Air Mattress with Pump & USB Charger, Twin -
$499 $16.99 Reference PriceSave: $12.00 (71%)(8 PACK) Energizer MAX D Alkaline Batteries