Features
Since 1883 Edox has been making watches for the best of the best. Making a name for themselves as a sport watch company, makes it perfect for someone always in action. If you're a person who is always on the move this watch is perfect for you.
- Stainless steel
- Quartz chronograph movement
- Water resistant up to 820 ft
- Chronograph subdials
- Made in Switzerland
Shipping Note: Shipping to APO, Military and PO Box addresses not available for this item
Warranty: 1 year Manufacturer
Specs
| Specifications | |
|---|---|
| Movement: | Chronograph quartz |
| Dial Window Material: | Sapphire crystal |
| Case Material: | Stainless steel |
| Case Diameter: | 42 mm |
| Case Thickness: | 14.3 mm |
| Clasp: | Hidden |
| Band Material: | Rubber |
| Band Width: | 21 mm |
| Band Length: | Up to 8.5" |
| Case Back: | Snap-down |
| Bezel: | Stainless Steel |
| Bezel Function: | Unidirectional |
| Crown: | Screw-down |
| Calendar: | Date display at 12:00 |
| Water Resistance: | 250 meters/820 feet |
| Weight: | 127 grams |
| Origin: | Switzerland |
In the Box:
(1) Edox Grand Ocean Chronograph 1022 37N NIN
Specs
| Specifications | |
|---|---|
| Movement: | Chronograph quartz |
| Dial Window Material: | Sapphire crystal |
| Case Material: | Stainless steel |
| Case Diameter: | 42 mm |
| Case Thickness: | 14.3 mm |
| Clasp: | Hidden |
| Band Material: | Rubber |
| Band Width: | 21 mm |
| Band Length: | Up to 8.5" |
| Case Back: | Snap-down |
| Bezel: | Stainless Steel |
| Bezel Function: | Unidirectional |
| Crown: | Screw-down |
| Calendar: | Date display at 12:00 |
| Water Resistance: | 250 meters/820 feet |
| Weight: | 127 grams |
| Origin: | Switzerland |
In the Box:
(1) Edox Grand Ocean Chronograph 1022 37N NIN
Sales Stats
- Speed to First Woot:
- 2h 14m 27.668s
Purchaser Experience
Purchaser Seniority
Quantity Breakdown
Percentage of Sales Per Hour
| 12 | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 |
|---|
Woots by State
Best sellers
-
$2299 $49.99 Reference PriceSave: $27.00 (54%)(NEW) Amazon Fire TV Stick 4K (2nd Gen) (2023) -
$200Rubies LOTR Fellowship Leaf Clasp -
$600Elmer's Washable Scented Glue Sticks -
$1899Magic: The Gathering, Avatar: The Last Airbender Beginner Box