Black / Silver / Black
Light Blue / Silver / Black
Grey / White / Black
White / Silver / Black
Silver / Blue / Black
White / Silver / Brown
Silver / Silver / Black
Blue / Silver / Black
Black / Rose / Black
Grey / Rose / Black
Grey / Blue / Black with Rose Gold Trim
White / Gold / Black
Brown / Rose / Brown
Rose / Rose / Black
Black / Gold / Black
Gold / Gold / Black
Grey / Gold / Black
White / Blue / Black with Gold Trim
Blue / Gold / Black
Brown / Gold / Brown
Features
Even since 1923, the spirit of each Lucien Piccard model has depended upon the time endless development of ideas and dedication to value, merit and peculiarity.
- Stainless steel
- Japanese quartz movement
- 60-second, 60-minute and 24-hour subdials
- Water resistant up to 165 feet
- Dial with date marker and luminous hands
Shipping Note: Shipping to APO, Military and PO Box addresses not available for this item
Warranty: 5 year Manufacturer
Specs
| Specifications | |
|---|---|
| Movement: | Japanese chronograph quartz |
| Dial Window Material: | Sapphitek crystal |
| Case Material: | Stainless Steel |
| Case Diameter: | 48 mm |
| Case Thickness: | 12 mm |
| Clasp: | Buckle |
| Band Material: | Leather |
| Band Width: | 22 mm (24 mm at widest) |
| Band Length: | Up to 9 inches |
| Case Back: | Screw-Down |
| Bezel: | Stainless Steel |
| Bezel Function: | Stationary |
| Crown: | Push/pull |
| Calendar: | Date between 4:00 and 5:00 |
| Water Resistance: | 50 meters/165 feet |
| Weight: | 89 grams |
| Origin: | China |
In the Box:
(1) Lucien Piccard Monte Viso 12011 Chronograph
Specs
| Specifications | |
|---|---|
| Movement: | Japanese chronograph quartz |
| Dial Window Material: | Sapphitek crystal |
| Case Material: | Stainless Steel |
| Case Diameter: | 48 mm |
| Case Thickness: | 12 mm |
| Clasp: | Buckle |
| Band Material: | Leather |
| Band Width: | 22 mm (24 mm at widest) |
| Band Length: | Up to 9 inches |
| Case Back: | Screw-Down |
| Bezel: | Stainless Steel |
| Bezel Function: | Stationary |
| Crown: | Push/pull |
| Calendar: | Date between 4:00 and 5:00 |
| Water Resistance: | 50 meters/165 feet |
| Weight: | 89 grams |
| Origin: | China |
In the Box:
(1) Lucien Piccard Monte Viso 12011 Chronograph
Sales Stats
- Speed to First Woot:
- 2h 38m 1.223s
Purchaser Experience
Purchaser Seniority
Quantity Breakdown
Percentage of Sales Per Hour
| 12 | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 |
|---|
Percentage of Sales Per Day
| Mon | Tue | Wed | Thu | Fri | Sat | Sun |
|---|
Woots by State
Best sellers
-
$836 $20.99 Reference PriceSave: $12.63 (60%)Microtouch Titanium Trim Hair Cutter -
$999 $19.98 Reference PriceSave: $9.99 (50%)(24 PACK) Energizer MAX AAA Alkaline Batteries -
$1999 $39.98 Reference PriceSave: $19.99 (50%)(48 Batteries) Energizer MAX AA Alkaline Batteries -
$349 $5.99 Reference PriceSave: $2.50 (42%)(4 PACK) Energizer 2032 Batteries - 3V Lithium Coin Batteries