Automatic
Quartz Chronograph
Automatic
Features
Named after the famous Alpine helicopter base of the Swiss Air Force, the Alpnach Collection is inspired by the force's twin-rotor Cougar AS 532.
- Automatic self wind movement (ETA 2842-2, 25 jewels) for 241197
- Stainless steel
- Made in Switzerland
Shipping Note: Shipping to APO, Military and PO Box addresses not available for this item
Warranty: 1 year 3rd party
Specs
| Specifications | |
|---|---|
| Movement: | Automatic self-wind (ETA 2842-2, 25 jewels) |
| Dial Window Material: | Sapphire crystal |
| Case Material: | Stainless steel |
| Case Diameter: | 41 mm |
| Case Thickness: | 13 mm |
| Clasp: | Deployant w/ push button |
| Band Material: | Stainless steel |
| Band Width: | 21 mm |
| Band Length: | Up to 8.5" |
| Case Back: | Screw-down |
| Bezel: | Stainless Steel |
| Bezel Function: | Unidirectional |
| Calendar: | Date |
| Water Resistance: | 100 meters/330 feet |
| Origin: | Switzerland |
In the Box:
(1) Men's Swiss Army 241197 Alpnach Automatic Watch
Specs
| Specifications | |
|---|---|
| Movement: | Automatic self-wind (ETA 2842-2, 25 jewels) |
| Dial Window Material: | Sapphire crystal |
| Case Material: | Stainless steel |
| Case Diameter: | 41 mm |
| Case Thickness: | 13 mm |
| Clasp: | Deployant w/ push button |
| Band Material: | Stainless steel |
| Band Width: | 21 mm |
| Band Length: | Up to 8.5" |
| Case Back: | Screw-down |
| Bezel: | Stainless Steel |
| Bezel Function: | Unidirectional |
| Calendar: | Date |
| Water Resistance: | 100 meters/330 feet |
| Origin: | Switzerland |
In the Box:
(1) Men's Swiss Army 241197 Alpnach Automatic Watch
Sales Stats
- Speed to First Woot:
- 21h 19m 10.006s
Purchaser Experience
Purchaser Seniority
Quantity Breakdown
Percentage of Sales Per Hour
| 12 | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 |
|---|
Woots by State
Best sellers
-
$2299 $49.99 Reference PriceSave: $27.00 (54%)(NEW) Amazon Fire TV Stick 4K (2nd Gen) (2023) -
$11499 $472.36 Reference PriceSave: $357.37 (76%)Samsonite Ascella 3.0 Softside Expandable Luggage -
$13499 $479.99 Reference PriceSave: $345.00 (72%)Samsonite Freeform 2PC Set Hardshell Navy -
$937 $26.38 Reference PriceSave: $17.01 (64%)New Fi Bug Zapper