Features
Superb engineering and the use of only choice materials are a treasured legacy born out of a long tradition of craftsmanship. Monte Carlo - a municipality of Monaco - borders the Côte d'Azur in the south of France and is known both for its casino and the annual Formula One car race. It embodies the bold spirit of men risking their wealth and lives for the mere thrill and excitement - the very spirit our model MONTE CARLO evokes with its stately case and the well-balanced dial sporting a prominent small second at six o'clock.
- Swiss made quartz movement
- Genuine crocodile leather band
- Water resistant up to 165 feet
Shipping Note: Shipping to APO, Military and PO Box addresses not available for this item
Warranty: 30 day Manufacturer
Specs
| Specifications | |
|---|---|
| Movement: | Swiss made quartz ( RONDA cal. 6004.B, 5 jewels) |
| Dial Window Material: | Sapphire crystal |
| Case Material: | Stainless steel |
| Case Width: | 48.3 mm |
| Case Height: | 35 mm |
| Case Thickness: | 9 mm |
| Clasp: | Deployant |
| Band Material: | Embossed crocodile leather |
| Band Width: | 24 mm |
| Band Length: | Up to 9 inches |
| Case Back: | Screw-down |
| Bezel: | Stainless Steel |
| Bezel Function: | Stationary |
| Crown: | Push/pull |
| Calendar: | Date display at 12:00 |
| Water Resistance: | 50 meters/165 feet |
| Origin: | Switzerland |
In the Box:
(1) Charmex 2335 Monte Carlo Watch
Specs
| Specifications | |
|---|---|
| Movement: | Swiss made quartz ( RONDA cal. 6004.B, 5 jewels) |
| Dial Window Material: | Sapphire crystal |
| Case Material: | Stainless steel |
| Case Width: | 48.3 mm |
| Case Height: | 35 mm |
| Case Thickness: | 9 mm |
| Clasp: | Deployant |
| Band Material: | Embossed crocodile leather |
| Band Width: | 24 mm |
| Band Length: | Up to 9 inches |
| Case Back: | Screw-down |
| Bezel: | Stainless Steel |
| Bezel Function: | Stationary |
| Crown: | Push/pull |
| Calendar: | Date display at 12:00 |
| Water Resistance: | 50 meters/165 feet |
| Origin: | Switzerland |
In the Box:
(1) Charmex 2335 Monte Carlo Watch
Sales Stats
- Speed to First Woot:
- 2h 25m 6.778s
Purchaser Experience
Purchaser Seniority
Quantity Breakdown
Percentage of Sales Per Hour
| 12 | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 |
|---|
Woots by State
Best sellers
-
$2299 $49.99 Reference PriceSave: $27.00 (54%)(NEW) Amazon Fire TV Stick 4K (2nd Gen) (2023) -
$13499 $479.99 Reference PriceSave: $345.00 (72%)Samsonite Freeform 2PC Set Hardshell Navy -
$4999 RefurbishedNutribullet Ultra Personal Blender with Cups -
$3499 RefurbishedAcer C730E Chromebook (S&D)