Features
For over a quarter of a century the makers of Swiss Legend have created their own legendary reputation by bringing their loyal customers timepieces steeped in tradition, design and versatility.
- Stainless steel
- Water resistant up to 330 feet
- 60 second, 30 minute and day subdials
Shipping Note: Shipping to APO, Military and PO Box addresses
Warranty: 5 year Manufacturer
Specs
| Specifications | |
|---|---|
| Movement: | Swiss made chronograph quartz (ISA 8172/220) |
| Dial Window Material: | Sappitek crystal |
| Case Material: | Stainless Steel |
| Case Diameter: | 45 mm |
| Case Thickness: | 12 mm |
| Clasp: | Buckle |
| Band Material: | Silicone |
| Band Width: | 24 mm |
| Band Length: | Up to 8.75 inches |
| Case Back: | Screw-Down |
| Bezel: | Stainless Steel |
| Crown: | Screw-Down |
| Calendar: | Day and date display at 4:00 |
| Water Resistance: | 100 meters/330 feet |
| Weight: | 125 grams |
| Origin: | China |
In the Box:
(1) Swiss Legend 10042-014 Charcoal/Black Silicone Men's Watch
Specs
| Specifications | |
|---|---|
| Movement: | Swiss made chronograph quartz (ISA 8172/220) |
| Dial Window Material: | Sappitek crystal |
| Case Material: | Stainless Steel |
| Case Diameter: | 45 mm |
| Case Thickness: | 12 mm |
| Clasp: | Buckle |
| Band Material: | Silicone |
| Band Width: | 24 mm |
| Band Length: | Up to 8.75 inches |
| Case Back: | Screw-Down |
| Bezel: | Stainless Steel |
| Crown: | Screw-Down |
| Calendar: | Day and date display at 4:00 |
| Water Resistance: | 100 meters/330 feet |
| Weight: | 125 grams |
| Origin: | China |
In the Box:
(1) Swiss Legend 10042-014 Charcoal/Black Silicone Men's Watch
Sales Stats
- Speed to First Woot:
- 26m 33.448s
Purchaser Experience
Purchaser Seniority
Quantity Breakdown
Percentage of Sales Per Hour
| 12 | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 |
|---|
Percentage of Sales Per Day
| Mon | Tue | Wed | Thu | Fri | Sat | Sun |
|---|
Woots by State
Best sellers
-
$2299 $49.99 Reference PriceSave: $27.00 (54%)(NEW) Amazon Fire TV Stick 4K (2nd Gen) (2023) -
$1899Magic: The Gathering, Avatar: The Last Airbender Beginner Box -
$3499 $85.00 Reference PriceSave: $50.01 (59%)Calvin Klein Eternity Cologne EDT Spray 3.4 Oz -
$8999 RefurbishedNinja Crispi 5-in-1 Portable Glass Air Fryer