Features
A true work of art. This JeanRichard timepiece for Women presents a combination of young and innovative modern design with a classy style. It is a unique aura that is sure to be the perfect addition to your timepiece collection.
- Stainless steel case
- White dial
- Black genuine alligator band
- Sapphire crystal
- Metallic blue hands
- Date, 60 second, and 1/4 second sub-dials
- Swiss made automatic movement with 29 jewels
- Water resistant to 30 meters
- Made in Switzerland
Shipping Note: Shipping to APO, Military and PO Box addresses not available for this item
Warranty: 90 Day Woot Limited Warranty
Specs
| Specifications | |
|---|---|
| Shape: | Round |
| Dial Window Material: | Sapphire |
| Case Material: | Stainless Steel |
| Case Diameter: | 38mm |
| Case Thickness: | 11mm |
| Clasp: | Buckle |
| Band Material: | Alligator |
| Band Width: | 15mm (20mm at widest) |
| Band Length: | Up to 8" |
| Bezel Material: | Stainless Steel |
| Movement: | Swiss Automatic |
| Water Resistance: | 30 meter |
In the box:
(1) JeanRichard 64144-11-70A-AA6 Women's Bressel Stainless Steel / Black Leather Watch
Specs
| Specifications | |
|---|---|
| Shape: | Round |
| Dial Window Material: | Sapphire |
| Case Material: | Stainless Steel |
| Case Diameter: | 38mm |
| Case Thickness: | 11mm |
| Clasp: | Buckle |
| Band Material: | Alligator |
| Band Width: | 15mm (20mm at widest) |
| Band Length: | Up to 8" |
| Bezel Material: | Stainless Steel |
| Movement: | Swiss Automatic |
| Water Resistance: | 30 meter |
In the box:
(1) JeanRichard 64144-11-70A-AA6 Women's Bressel Stainless Steel / Black Leather Watch
Sales Stats
- Speed to First Woot:
- 3d 0h 11m 53.001s
Purchaser Experience
Purchaser Seniority
Quantity Breakdown
Percentage of Sales Per Hour
| 12 | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 |
|---|
Woots by State
Best sellers
-
$1999 $39.98 Reference PriceSave: $19.99 (50%)(48 Batteries) Energizer MAX AA Alkaline Batteries -
$999 $19.98 Reference PriceSave: $9.99 (50%)(24 PACK) Energizer MAX AAA Alkaline Batteries -
$349 $5.99 Reference PriceSave: $2.50 (42%)(4 PACK) Energizer 2032 Batteries - 3V Lithium Coin Batteries -
$499 $15.98 Reference PriceSave: $10.99 (69%)(16 PACK) Rayovac AA Fusion Premium Alkaline Batteries