Features
Designed to always tell time with elegance, this Lucien Piccard timepiece is a fashionable addition to any wardrobe.
- Stainless steel
- White crystals set on bezel
- Water resistant up to 100 feet
Shipping Note: Shipping to APO, Military and PO Box addresses not available for this item
Warranty: 90 Day Woot Limited Warranty
Specs
| Specifications | |
|---|---|
| Movement: | Japanese Quartz |
| Dial Window Material: | Sapphitek crystal |
| Case Material: | Stainless Steel |
| Case Height: | 31 mm |
| Case Width: | 26 mm |
| Case Thickness: | 11 mm |
| Clasp: | Buckle |
| Band Material: | Genuine leather |
| Band Width: | 11 mm (14 mm at widest) |
| Band Length: | Up to 7.75 inches |
| Case Back: | Snap-Down |
| Crown: | Push/pull |
| Calendar: | Date display at 6:00 |
| Water Resistance: | 30 meters/100 feet |
| Weight: | 33 grams |
| Origin: | China |
In the Box:
(1) Lucien Piccard 10030-01 Women's Crystal Set Square Watch, Silver
Specs
| Specifications | |
|---|---|
| Movement: | Japanese Quartz |
| Dial Window Material: | Sapphitek crystal |
| Case Material: | Stainless Steel |
| Case Height: | 31 mm |
| Case Width: | 26 mm |
| Case Thickness: | 11 mm |
| Clasp: | Buckle |
| Band Material: | Genuine leather |
| Band Width: | 11 mm (14 mm at widest) |
| Band Length: | Up to 7.75 inches |
| Case Back: | Snap-Down |
| Crown: | Push/pull |
| Calendar: | Date display at 6:00 |
| Water Resistance: | 30 meters/100 feet |
| Weight: | 33 grams |
| Origin: | China |
In the Box:
(1) Lucien Piccard 10030-01 Women's Crystal Set Square Watch, Silver
Sales Stats
- Speed to First Woot:
- 13h 13m 56.225s
Purchaser Experience
Purchaser Seniority
Quantity Breakdown
Percentage of Sales Per Hour
| 12 | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 |
|---|
Percentage of Sales Per Day
| Mon | Tue | Wed | Thu | Fri | Sat | Sun |
|---|
Woots by State
Best sellers
-
$2299 $49.99 Reference PriceSave: $27.00 (54%)(NEW) Amazon Fire TV Stick 4K (2nd Gen) (2023) -
$1899Magic: The Gathering, Avatar: The Last Airbender Beginner Box -
$3499 $85.00 Reference PriceSave: $50.01 (59%)Calvin Klein Eternity Cologne EDT Spray 3.4 Oz -
$8999 RefurbishedNinja Crispi 5-in-1 Portable Glass Air Fryer