Features
The elegant line, designed for refined and upscale material seekers. The Cruise Steel is a classic watch with the TechnoMarine touch of fun and many interchangeability opportunities. Available with a new range of high-quality leather straps for a decidedly charismatic casual, urban look.
- Swiss-Quartz movement
- Sapphire crystal with anti-reflective treatment
- Stainless steel case
- Water-resistant to 660 feet (200 M)
Shipping Note: Shipping to APO, Military and PO Box addresses not available for this item
Warranty: 90 Day Woot Limited Warranty
Specs
| Specifications | |
|---|---|
| Movement: | Swiss Quartz |
| Dial Window Material: | Sapphire crystal |
| Case Material: | Stainless Steel |
| Case Diameter: | 40 mm |
| Case Thickness: | 14 mm |
| Clasp: | Buckle |
| Band Material: | Leather |
| Band Width: | 18 mm |
| Band Length: | Up to 8.5 inches |
| Case Back: | Screw-Down |
| Bezel: | Stainless Steel |
| Bezel Function: | Unidirectional |
| Calendar: | Date display at 4:00 |
| Water Resistance: | 200 meters/660 feet |
| Origin: | Switzerland |
In the Box:
(1) TechnoMarine Cruise 110008L Watch, Monochrome
Specs
| Specifications | |
|---|---|
| Movement: | Swiss Quartz |
| Dial Window Material: | Sapphire crystal |
| Case Material: | Stainless Steel |
| Case Diameter: | 40 mm |
| Case Thickness: | 14 mm |
| Clasp: | Buckle |
| Band Material: | Leather |
| Band Width: | 18 mm |
| Band Length: | Up to 8.5 inches |
| Case Back: | Screw-Down |
| Bezel: | Stainless Steel |
| Bezel Function: | Unidirectional |
| Calendar: | Date display at 4:00 |
| Water Resistance: | 200 meters/660 feet |
| Origin: | Switzerland |
In the Box:
(1) TechnoMarine Cruise 110008L Watch, Monochrome
Sales Stats
- Speed to First Woot:
- 45m 53.773s
Purchaser Experience
Purchaser Seniority
Quantity Breakdown
Percentage of Sales Per Hour
| 12 | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 |
|---|
Woots by State
Best sellers
-
$1999 $60.00 Reference PriceSave: $40.01 (67%)Vans Unisex Hylane Shoe -
$699 $19.90 Reference PriceSave: $12.91 (65%)Amazon Essentials Men's Mock Sweatshirt -
$1499 $49.99 Reference PriceSave: $35.00 (70%)SLEEPLUX Air Mattress with Pump & USB Charger, Twin -
$349 $5.99 Reference PriceSave: $2.50 (42%)(4 PACK) Energizer 2032 Batteries - 3V Lithium Coin Batteries